Źródło: obrazy imago

Źródło: obrazy imago

Ciężkie drewniane drzwi zapobiegają rozlewowi krwi. Przed aresztowaniem 27-latek zastrzelił dwóch przechodniów. Wyznaje prawicowe motywy ekstremistyczne i antysemickie.

Policjanci zabezpieczają miejsce zbrodni przed synagogą w Halle: zabójca próbował włamać się do żydowskiego domu modlitwy. (Źródło: Archivbild / Lutz Winkler / imago images)

2 czerwca 2019: Kassel

Prezydent okręgu Kassel Walter Lübcke zostaje zastrzelony w domu na swoim tarasie. Domniemany bandyta to prawicowy ekstremista Stephan E.Motywem zabójstwa są przypuszczalnie wypowiedzi Lübcke z czasów kryzysu uchodźczego w 2015 roku.

22 lipca 2016: Monachium

18-latek strzela do dziewięciu osób i siebie w olimpijskim centrum handlowym, a większość ofiar to młodzi ludzie z południowo-wschodnimi korzeniami Europy. Sprawca nie znał swoich ofiar, ale najwyraźniej wybierał je na podstawie ich wyglądu. Dostał broń w tak zwanej Darknet. Ponad trzy lata po zbrodni i na podstawie kilku raportów ekspertów śledczy zakwalifikowali zeszłoroczne morderstwa jako prawicowy atak ekstremistyczny.

Funkcjonariusze policji czuwają przy Stachusie w Monachium: W dniu ataku na centrum handlowe Olympia fałszywe doniesienia o kolejnych atakach w kilku częściach miasta wywołały panikę. (Źródło: Archivbild / Sachelle Babbar / ZUMA Press / imago images)

17 października 2015: Kolonia

Prawicowy ekstremista atakuje nożem kandydatkę na burmistrza Kolonii Henriette Reker i poważnie rani ją i stojącą obok kobietę. Mówi się, że przyczyną było niezadowolenie z polityki wobec uchodźców Rekera.

Od kwietnia 2007 do września 2000: Heilbronn, Norymberga, Hamburg, Rostock, Kassel, Monachium

Funkcjonariuszka policji Michèle Kiesewetter zostaje zabita celnym strzałem w głowę, a inny funkcjonariusz policji zostaje ciężko ranny. Dopiero w 2011 roku okazało się, że czyn był serią morderstw dokonanych przez neonazistowską grupę terrorystyczną "Podziemia narodowosocjalistyczne" (NSU), który popełnił morderstwa na tle rasowym w Niemczech w latach 2000-2007. Inne ofiary to Halit Yozgat, Mehmet Kubasik, Theodoros Boulgarides, Ismail Yasar, Mehmet Turgut, Habil Kilic, Süleyman Tasköprü, Abdurrahim Özüdogru i Enver Simsek.

Aktywiści pamiętają ofiary serii zabójstw NSU przed Wyższym Sądem Okręgowym w Monachium: Podczas procesu Beate Zschäpe została skazana na dożywocie jako wspólnik. (Źródło: archive image / Sachelle Babbar / dpa)

27 lipca 2000: Düsseldorf

W ataku na imigrantów z Europy Wschodniej dziesięć osób zostaje rannych, a jedno nienarodzone dziecko umiera. Urządzenie wybuchowe zostało podłączone do stacji kolei miejskiej Wehrhahn. Sąd rejonowy rozmawia z podejrzanym mającym kontakty na scenie prawicowej "skąpe dowody" Bezpłatnie w połowie 2018 r. Jak dotąd nie zostało wyjaśnione, kto był odpowiedzialny za przestępstwo.

29 maja 1993: Solingen

W wyniku podpalenia domu dużej rodziny tureckiej zginęło pięć kobiet i dziewcząt, a 14 osób zostało rannych. Czterej sprawcy z neonazistowskiej sceny w Solingen zostali skazani za morderstwo.

Strażacy w maju 1993 roku przed spalonym domem w Solingen: W wyniku rasistowskiego podpalenia zginęło pięć kobiet i dziewcząt. (Źródło: zdjęcie archiwalne / Roland Weihrauch / AP / dpa)

22 listopada 1992: Mölln

Neo-naziści podpalili dom zamieszkiwany przez Turków w mieście Szlezwik-Holsztyn. Umierają trzy kobiety. Sprawca musi zostać uwięziony na całe życie, jego młody wspólnik dziesięć lat.

26 września 1980: Monachium

Dwanaście osób ginie w eksplozji bomby przy głównym wejściu na Oktoberfest w Monachium. 213 osób zostało rannych. Domniemany zabójca, który zginął w ataku, był czasami zwolennikiem neonazistowskiej wojskowej grupy sportowej Hoffmann. W 2014 roku Prokurator Generalny wznowił dochodzenie w celu wyjaśnienia, czy są jeszcze inni wspólnicy.

13 lutego 1970: Monachium

Siedem osób ginie w nocnym podpaleniu domu starców izraelskiej wspólnoty religijnej.

Blog informacyjny o ataku w Hanau: Wszystkie informacje w skrócie Atak w Hanau: Podejrzany o terroryzm napisał list do prokuratury federalnej Jedenaście zabitych w Hanau: wiemy to o ataku ksenofobicznym

Płonąca benzyna zablokowała drogę ucieczki ofiar. Nigdy nie wyjaśniono, kto jest odpowiedzialny za atak na żydowskich mieszkańców.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa, AFP Berliner Morgenpost: Chronology – od pierwszego morderstwa do zdemaskowania NSU

Trzy osoby zginęły w zamachu podejrzanym o terroryzm w Nicei. Śledczy aresztowali teraz czterech podejrzanych.

Po ataku nożem w Nicei, w którym zginęło trzech, czterech mężczyzn zostało aresztowanych jako możliwych wspólników. Niedawno francuskie kręgi sądowe ogłosiły, że 33-latek również był przedmiotem śledztwa, informuje agencja informacyjna AFP. Był z innym podejrzanym w mieszkaniu. "Staramy się wyjaśnić jego rolę w całości", było powiedziane.https://yourpillstore.com/pl/arthro-care/

Dopiero w sobotę rano okazało się, że aresztowano drugiego mężczyznę. 35-latek jest podejrzany o to, że był z podejrzanym w dniu poprzedzającym atak, podała AFP powołując się na wymiar sprawiedliwości. W piątek wieczorem został zatrzymany przez policję w Nicei. W czwartek śledczy zatrzymali 47-letniego mężczyznę, który podobno miał również kontakt z napastnikiem wieczorem przed zbrodnią.

Według śledczych Tunezyjczyk, który wszedł nielegalnie w czwartek, zabił nożem trzy osoby w Nicei; dwie ofiary znaleziono w kościele Notre-Dame w centrum miasta. Napastnik został kilkakrotnie postrzelony przez policję i został poważnie ranny w szpitalu. Według informacji, przesłuchiwano go dopiero w piątek wieczorem. Przyjechał do Francji z Włoch dopiero na krótko przed zbrodnią.

Mężczyzna aresztowany w Tunezji

Tunezyjskie siły bezpieczeństwa aresztowały również mężczyznę, który przyznał się do ataku nożem w Nicei w imieniu nieznanej wcześniej grupy. Prawdopodobnie jest druga osoba, która pomogła mu nagrać nagranie rzekomego zeznania – powiedział w sobotę rzecznik wymiaru sprawiedliwości.

Film pojawił się w mediach społecznościowych po ataku. W nim mężczyzna zażądał czynu na rzecz wymienionej grupy "Ansar al-Mahdi w Tunezji i Maghrebie". Władze sądowe wyraziły jednak wątpliwości, czy taka grupa w ogóle istnieje. Jak dotąd jeszcze się nie pojawił.

Deklarowano najwyższy poziom ostrzeżenia o terroryzmie

Francja ogłosiła najwyższy poziom ostrzeżenia o terroryzmie po ataku. Francuski rząd ogłosił w piątek, że wzmocni ochronę szkół i miejsc kultu.

Według lokalnego wymiaru sprawiedliwości sprawca był wcześniej skazany w Tunezji za przestępstwa z użyciem przemocy i narkotyków, ale najwyraźniej nie był znany policji jako radykalny muzułmanin. Według jego rodziny w ciągu ostatnich dwóch lat stawał się coraz bardziej izolowany i religijny. 

Terror islamistyczny: niebezpieczeństwo czai się pod ziemią Po terrorze w Nicei: Zurych: podejrzany obiekt przed francuskim konsulatem Prokurator ujawnia brutalne szczegóły: Atak nożem w Nicei: 47-latek aresztowany

Władze Tunezji prowadzą obecnie dochodzenie w sprawie podejrzanego. Zgodnie z prawem obowiązującym w tym kraju, każdy Tunezyjczyk zaangażowany w akty terroryzmu będzie ścigany, niezależnie od tego, czy w kraju, czy za granicą – powiedział rzecznik tunezyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Celem jest ustalenie, czy sprawca mógł mieć wspólników w Tunezji.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa i AFP

Pielęgniarka Breonna Taylor została zastrzelona przez policję dwa miesiące przed śmiercią George’a Floyda. Była także Afroamerykanką, podobnie jak transseksualista Tony McDade, kolejna ofiara. Gdzie krzyk?

Gwałtowna śmierć George’a Floyda wywołała protesty przeciwko rasizmowi i brutalności policji na całym świecie. Wielu białych ludzi zaczęło martwić się rasizmem, "Sprawiedliwość dla George’a Floyda" można było przeczytać wszędzie. Plik "Black Lives Matter"Ruchy rozprzestrzeniły się na całym świecie, podobnie jak liczne kampanie i petycje wspierające ocalałych Floyda. 

Cofnijmy się w czasie: około dwa miesiące przed śmiercią Floyda, 13 marca 2020 r., Policja w cywilu zastrzeliła 26-letnią czarną ratowniczkę Breonnę Taylor. Bez uprzedzenia wtargnęli do ich domu, Taylor i jej chłopak myśleli, że policja to włamywacze i chcieli się bronić. Policjanci strzelili. Osiem strzałów zabiło Taylora. W piątek miałaby 27 lat.

Protesty przeciwko przemocy policji w Minneapolis
Seria zdjęć składająca się z 19 zdjęć

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Hot Girl Meg (@theestallion)

Hasztag #SayHerName wymaga: powiedz swoje imię

Potrzeba było ponad dwóch miesięcy i sprawy George’a Floyda, zanim ludzie wyszli na ulice z powodu ich śmierci. Odpowiedzialni policjanci nie zostali aresztowani, ale sprawa została wznowiona. Jest stosunkowo niewiele petycji o wsparcie finansowe dla pogrążonych w żałobie Taylora. Aby zwrócić uwagę na śmierć Taylora w Internecie, w szczególności czarne kobiety zaczęły ostatnio używać hashtagu #SayHerName.

Śmierć czarnoskórego transseksualisty Tony’ego McDade również przeszła. Został zastrzelony przez policję na Florydzie 27 maja, dwa dni po śmierci Floyda. Według Human Rights Campaign (HRC) jest on dwunastą osobą transpłciową, która została zabita tylko w tym roku w Stanach Zjednoczonych. W Niemczech prawie się o tym nie słyszało.

Protesty w USA: Aktualne wydarzenia na blogu informacyjnym

Czy śmierć Taylora i McDade’a zwróciłaby jakąkolwiek uwagę, jeśli "Black Lives Matter" nie byłby tak obecny na całym świecie? Czy w ogóle zostałyby zadane jakieś pytania?

Rysunki Erica Garnera i Breonny Taylor na proteście w Nowym Jorku. Byli tylko dwiema z wielu czarnych ofiar policyjnej przemocy na tle rasistowskim. (Źródło: imago images)

Głośna cisza mówi

Podczas kontroli policyjnych czarne kobiety i osoby queer (tj. Geje i lesbijki, osoby transpłciowe i interseksualne) są co najmniej tak samo dotknięte uprzedzeniami rasistowskimi jak czarni mężczyźni. Na przykład czarne kobiety są częściej ściągane z drogi niż białe podczas kontroli drogowych, a także doświadczają brutalnej przemocy policyjnej. Oprócz rasizmu objawia się to także wykorzystywaniem seksualnym lub molestowaniem seksualnym przez funkcjonariuszy policji.

Rasizm w USA: "Zawsze znajdują wymówkę, żeby cię zabić"

Przemawia głośna cisza po śmierci Breonny Taylor i Tony’ego McDade’a. To kontynuacja wieloletniego problemu ruchów i organizacji politycznych. Czarne kobiety i osoby queer są zbyt często ignorowane. Często pomija się jej doświadczenie policyjnej przemocy i jej niestrudzone zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości społecznej. Niewiele uwagi poświęcają mediom i polityce.

<p

Rasizm i przemoc policyjna istnieją również w Niemczech

Zjawisko to ma charakter globalny i nie występuje wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. W Niemczech niektórzy prawdopodobnie znają nazwisko Oury Jalloh, który zginął w policyjnej celi w 2005 roku. Kilka osób może również znać imię Adichi John. Zmarł w 2001 roku z powodu wymuszonych wymiotów przez policję. Tonou Mbobda zmarł również w zeszłym roku po tym, jak został zepchnięty na ziemię przez siły bezpieczeństwa w Hamburgu.

Media nie opisywały tego szczegółowo. Osoby odpowiedzialne nie zostały jeszcze skonfrontowane ze swoimi działaniami. Ale co z Mareame N’Deye Sarr? A co z Christy Schwundeck? Czarnoskóre kobiety, które mieszkały w Niemczech, a także zmarły w wyniku przemocy policyjnej. Niewielu z nich zna ich nazwiska. A to tylko dwa oficjalnie znane przypadki. 

Mareame N’Deye Sarr została zastrzelona przez policjanta na ulicy w 2001 roku. Christy Schwundeck zmarła w urzędzie pracy w 2011 roku, zastrzelona przez policjantkę. Pomimo rozbieżności oba postępowania zostały umorzone. To czarne kobiety, dla których mało kto wychodzi na ulice. Czarne kobiety, których śmierć pozostaje niewidoczna i niesłyszana.

Znak demo w Monachium, na którym można zobaczyć George’a Floyda i Oury’ego Jalloha. (Źródło: Sachelle Babbar / imago images)

Założyły je czarne kobiety "Black Lives Matter"-Ruszaj się

Często to czarne kobiety stoją na pierwszej linii, aby walczyć o sprawiedliwość i występować w obronie społeczności. Takich jak Patrisse Cullors, Alicia Garza i Opal Tometi. Zadzwonili do niej po uniewinnieniu policjanta, który zastrzelił Trayvona Martina, czarnego nastolatka w 2013 roku "Black Lives Matter"Ruch w Stanach Zjednoczonych do życia. Tak, są twórcami powiedzenia, które krąży po świecie!

Wszyscy trzej założyciele szczególnie podkreślali znaczenie życia czarnoskórych kobiet i osób transpłciowych. Innymi słowy, ci, którzy byli represjonowani lub całkowicie wykluczani we wcześniejszych grupach walki o wolność. Problem w tym, że ruchy polityczne wciąż mają zwykle tylko jedną twarz jako figurant ruchu. W umysłach wielu ludzi ta twarz nadal jest twarzą prostego mężczyzny.

Młodzi uczestnicy jeden "Black Lives Matter"- Wiece w Kalifornii są wyraźnie poruszone, ponieważ mówcy donoszą o śmierci w wyniku rasistowskiej przemocy policyjnej. (Pakiet źródłowy: dpa)

Share:

TOP

X